Naujiena

Ekspertai diskutuos, ar Lietuvoje reikia kino cenzūros

  • Bernardinai.lt inf
  • 2017 08 04

Visai neseniai naujienų portaluose, televizijos laidose, socialiniuose tinkluose virė diskusijos dėl galimo propagandinio naujo režisieriaus Pavelo Čiuchrajaus filmo „Šaltasis tango“. Filmas karštų diskusijų sukėlė dar prieš jam oficialiai pasirodant Lietuvos kino ekranuose, kai kurie pasisakiusieji net ragino pradėti kalbėti apie propagandinio kino cenzūrą Lietuvoje. Būtent šia tema rugpjūčio 7 d. 18 val. „Skalvijos“ kino centras kviečia diskutuoti įvairių sričių ekspertus.

Diskusijoje, kuri vyks iškart po „Šaltojo tango“ seanso, dalyvaus kino istorikė Lina Kaminskaitė-Jančorienė, kino teatro „Multikino“ rinkodaros vadovas Raimundas Bilinskas, filosofė, publicistė Nida Vasiliauskaitė ir seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Diskusiją moderuos „Skalvijos“ kino centro programos sudarytoja Sonata Žalneravičiūtė.

Pagal litvako Efraimo Sevelos knygą „Parduok savo motiną“ sukurtas filmas „Šaltasis tango“ nukelia į sudėtingą mūsų šalies laikotarpį – nacių ir sovietų okupacijos laikus. Nors kino ekspertai propagandos šiame filme neįžvelgė, kai kurie kino teatrai vis dėlto nutarė jo nerodyti.

Anot kino kritikės Živilės Pipinytės, Pavelas Čiuchrajus niekad nekūrė propagandinių filmų. Greičiau atvirkščiai – jį domina gana dviprasmiškos aistrų dramos tragiškų istorinių įvykių fone.

„Pasižiūrėjusi filmą jau neabejojau, kad jį reikia įtraukti į „Skalvijos“ repertuarą. Nors šį filmą galima žiūrėti kaip melodramą, tačiau tai tikriausia tragedija, nes kalbama apie žmones, kurie turi išgyventi karą, stalinizmo režimą. „Šaltajame tango“ nėra nė vieno geresnio herojaus už kurį nors kitą. Visi jie yra vienaip ar kitaip aukos. Nors filmo herojams teko patirti artimųjų sunaikinimą, išdavystę, kankinimus, badą, išlikimą, jie mėgina išlikti žmonėmis. Tai filmas apie moralinius apsisprendimus mirties akivaizdoje“, – savo sprendimą pagrindė „Skalvijos“ kino centro programos sudarytoja Sonata Žalneravičiūtė.

Ji mano, kad diskusija būtina pirmiausia todėl, kad nebūtų kalbama apie drakoną jo net nepamačius. Ar esame pasiruošę vertinti Rusijoje kuriamą kiną? Kita vertus, „Šaltasis tango“ tapo impulsu pakalbėti apie kino kūrinio santykį su istorija. Ar visi istoriniai filmai turi propagandos elementų? Kaip juos nustatyti? Ar įmanoma kine objektyviai vaizduoti istorinius faktus? Kaip atskirti propagandinį filmą? Ar žiūrovas pajėgus nuspręsti pats, kas jam gali pakenkti, ar tam reikia cenzūros?

Diskusija „Kino cenzūra Lietuvoje?“ vyks rugpjūčio 7 d. 18 val. „Skalvijos“ kino centre po filmo „Šaltasis tango“ seanso.

 

Bernardinai.lt informacija