Naujiena

EP patvirtino direktyvą dėl autorių teisių internete: kūrėjams bus suteiktos teisės gauti pelnytą atlygį už platinamus kūrinius

  • 2019 03 27

Kovo 26 d. Europos Parlamente (EP) buvo patvirtinta autorių teisių internete direktyva, kuri prisidės prie saviraiškos laisvės išsaugojimo, tačiau tuo pat metu turėtų užtikrinti, kad kūrėjai ir leidėjai gautų pelnytą atlygį už išplatintą kūrybinį turinį.

Direktyva siekiama, kad autorių teisės ir įsipareigojimai galiotų ir internetinėje erdvėje: interneto bendrovėms bus skatinama sudaryti sutartis su autorių teisių turėtojais, kuriems būtų deramai atlyginta už jų darbų platinimą, kūrėjai taip pat  įgaus  galimybę reikalauti papildomo atlygio iš turinio platintojų tuomet, jei atlygis yra, kaip minima direktyvoje, „neproporcingai mažas“, palyginus su platintojo gauta pinigine nauda. Tokiu būdu įvairios internetinės platformos, tokios kaip: „Youtube“, „Facebook“, „Google News“ ir pan. taps teisiškai atsakingos už įkeltą turinį, o jose išplatintų kūrinių autoriai turės teisę gauti pajamų dalį, kuri bus uždirbta iš jų kūrinių platinimo.

Vienas iš EP pranešėjų, Axel Voss (Europos Liaudies partija, Vokietija), teigė: „Šiuo svarbiu susitarimu siekiame ištaisyti padėtį, kuri leido kelioms bendrovėms užsidirbti milžiniškas sumas išvengiant teisingo atlygio tūkstančiams kūrėjų ir žurnalistų, nuo kurių darbo jos yra priklausomos. <...>. Šis teisės aktas leis žmonėms gauti sąžiningesnį atlygį už darbą, o kartu apsaugos demokratiją ir žiniasklaidos įvairovę, įtvirtins saviraiškos laisvę ir paskatins technologijų plėtrą.“

 Vis dėlto, „atskiri žodžiai ar labai trumpos ištraukos“ ir toliau galės būti nemokamai platinamos interneto platformose, tačiau tai nesuteiks platformoms išskirtinių ar papildomų teisių: direktyvoje numatyti saugikliai, kurie apsaugos nuo turinio platintojų piktnaudžiavimo minėta galimybe.

Internete vis dar bus galima dalintis memais bei animuotais paveikslėliais, siekiant užtikrinti, kad internetas, kaip ir anksčiau, išliktų laisvos saviraiškos erdve. Taip pat nebus draudžiama dalintis ir autorių teisių saugomais darbais, kritikavimo, apžvalgų, citavimo karikatūros, parodijos ar pastišo tikslais.

Autorių teisių apribojimai internete nebus taikomi mokomajam ar iliustracijoms naudojamam turiniui. EP priimtoje direktyvoje taip pat numatytos palengvintos sąlygos turinio kėlimui į internetines enciklopedijas tokias, kaip, „Wikipedia“, bei atviro turinio platformas, kaip „GitHub“, bus lengviau naudoti turinį kitais, su komercija nesusijusiais tikslais. Palengvintos sąlygos nustatytos ir startuoliams. Direktyvos dėka bus paprasčiau naudotis autorių teisių saugoma medžiaga moksliniais tikslais bei siekiant išsaugoti kultūros paveldą.

Jei Europos Sąjungos Taryba, su kuria jau pasiektas preliminarus kompromisas, pritars EP priimtam teisės aktui, valstybės narės turės jį įgyvendinti per dvejus metus.