KINO KALENDORIUS: sausio 29-oji. JŪRATĖ NAUSĖDAITĖ Ryškus lietuviškas pėdsakas

  • 2021 01 29

1990-aisiais trumpai viešėjęs tėvų žemėje Raimundas M. Lapas (1983 m. Čikagoje lietuviškai išleidęs knygą apie lietuvių kilmės kinematografininkus „Ten, ekrane sužibus“), su gailesčiu paliudijo, kad „dabar lietuvių kinematografo išeivijoje nėra. Fotoarchyvas irgi, deja, baigė savo darbą... Tik dvi kine dirbančios asmenybės išlaikė lietuviškumą. Viena jų – Ruta Lee, kurios dėka visas Holivudas žino apie lietuvius. Antroji – Ann Jillian“.

Rutą Lee pažįstame neblogai. Ji jau kelis kartus aplankė nepriklausomą Lietuvą.  2007 m. kovo 23 d. prezidentas Valdas Adamkus Rutai Lee įteikė prieš metus suteiktą ordino Už nuopelnus Lietuvai Riterio kryžių. 2019-aisiais jai suteikta Lietuvos pilietybė.

O apie Ann Jillian žinome labai mažai. Bet, tikiuosi, dabar viskas turėtų pasikeisti. Juk tikroji šios aktorės pavardė NAUSĖDAITĖ.

Ji gimė 1950 m. sausio 29-ąją Kembridže, Masačiusetso valstijoje. Jos tėvas – Nepriklausomos Lietuvos karo lakūnas kapitonas Juozas Nausėda ir motina Margarita Kepalaitė, pastebėję dukros gabumus ir potraukį scenai, sudarė jai visas sąlygas siekti tikslo, net 1955 m. persikraustė į Los Andželą arčiau Holivudo.

Anksti pramokusi šokio bei dainavimo meno mergaitė atkreipė televizijos prodiuserių dėmesį ir sėkmingai debiutavo televizijos laidose, reklamose ir muzikiniuose šou.

Būdama dešimties Ann Jillian pasirodo Walto Disney‘aus muzikinėje komedijoje „Vaikai Žaislų pasaulyje“ (Babes in Toyland).

Po piemenaitės vaidmens režisierius Mervynas Le Roy‘us pasiūlo lietuvaitei filme „Čigonė“ (Gypsy, 1962) suvaidinti šalia Natalie Wood, Karlo Maldeno ir Rosalindos Russell. Po filmo premjeros žurnalas „Variety“ paviešino režisieriaus laišką jaunai aktorei su tokiais žodžiais: „Jūs esate labai talentinga atlikėja, ir aš tikiu, kad netrukus būsite gerai atlyginta šou biznyje“.

Pranašystė tuoj pat pradėjo pildytis. Aktorė stabiliai pasirodo TV serialuose, vaidina teatre. 1982 m. suvaidina TV filme legendinę Holivudo aktorę May West, garsėjusią ne tik aktoriniais sugebėjimais, karingu feminizmu, bet ir šmaikščiais posakiais, suteikdavusiais jos filmams ypatingų „prieskonių“.

1985 m. aukštyn kylančią karjeros kreivę pristabdė medikų diagnozė – vėžys. Bet žemaitiškas užsispyrimas ir troškimas gyventi padarė stebuklą – liga atsitraukė.

Už drąsą ligos metu ir pasiryžimą nugalėti anuometinis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas aktorę apdovanojo žymeniu, kurį įteikė 1986 metais. O jos gyvenimas tapo filmu „The Ann Jillian Story“, 1988 m.)

1989 m. filme „Nekaltas baltas melas“ Ann Jillian ne tik suvaidino detektyvę Elizabet Donaldson, bet ir pasinaudojusi tarnybine padėtimi, ištarė kelis žodžius lietuviškai.

 

Gediminas JANKAUSKAS

 

Nuotraukoje Ann Jillian (Jūratė Nausėdaitė) biografiniame filme apie jos pačios gyvenimą „The Ann Jillian Story“ (1988 m.)