Anonsas

Kino klubas. Pradžia: “Kita tylos pusė” ir kaip žvejojo kinematografininkai

  • 2020 03 02

Pavasario sezoną atvirame Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klube ketvirtadienį, kovo 5 d. pradės Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato režisieriaus Algimanto Puipos naujausias filmas „Kita tylos pusė“.

Kaip jau Kino klube tapo įprasta, po filmo „Kita tylos pusė“ su publika susitiks ir apie kūrybą  kalbės Algimantas Puipa ir Algimantas Mikutėnas. Šį režisieriaus filmą lydi ypatinga sėkmė. Praėjusią vasarą jis pelnė du apdovanojimus 4-ame Skandinavijos kino festivalyje Helsinkyje - tarptautinė žiuri jį pripažino geriausiu ilgametražio vaidybinio filmo kategorijoje, pagrindinio vaidmens atlikėjas aktorius Juozas Budraitis šiame festivalyje pelnė prizą už geriausią vyro vaidmenį, o žiemą režisierių pasiekė žinia apie kūrybos įvertinimą Nacionaline kultūros ir meno premija. Daug komplimentų už vizualinę meistrystę sulaukęs filmo „Kita tylos pusė“ operatorius Algimantas Mikutėnas už šį darbą pelnė pagrindinį Lietuvos kinematografininkų sąjungos prizą, netrukus jam bus įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Filmo, grįsto garsaus Torgny Lindgren romano „Kamanių medus“ motyvais, sumanymą A. Puipa puoselėjo ne vienerius metus. Tai lakoniškas, rūstus, intriguojantis pasakojimas apie du brolius Einarą ir Kasparą. Jų sodybos stovi viename kaime ir judviejų tarpusavio neapykanta tokia stipri, jog nė vienas negali kitam nusileisti ir numirti anksčiau. Skaitydama paskaitas apie šventųjų gyvenimus užklysta hagiografinių knygų rašytoja Izabelė. Einaras pasiūlo jai nakvynę, moteris pasilieka pas Einarą, pamažu įsipina į keistą dviejų besivaidijančių brolių gyvenimą. Izabelė tampa tarsi šventuoju Kristoferiu - savosios knygos personaže.

Brolius vaidina aktoriai Juozas Budraitis ir Povilas Stankus, Izabelę - šiųmetinės Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė aktorė Viktorija Kuodytė.

Prieš „Kitos tylos pusės“ seansą įvyks žymaus operatoriaus, dokumentininko Algirdo Tarvydo fotografijų parodos atidarymas. A. Tarvydo nuotraukų ciklas pasakoja apie Lietuvos kino studijos režisierių laisvalaikio akimirkas žvejyboje. Pasak A. Tarvydo, „parodoje įamžinti 1976 – 1977 metų Kino studijos organizuojami žvejybos ypatumai“.

„Profsajunga mums suorganizuodavo autobusiuką, o mes susimokėdavome už kelionę po rublį. Susėdę bandydavome nuspręsti, kur važiuosim – į Dzūkiją, Aukštaitiją, o gal Baltarusiją. Nuspręsdavo tas, kuris šaukdavo garsiausiai. Autobuse išsipasakodavome visas problemas, dalindavomės žvejybos paslaptimis, receptais. Visi buvo nusiteikę rimtai žvejybai, važiuodavo net per didžiausias pūgas ir šalčius. Šeštadienis buvo pati smagiausia diena”, - prisimena A. Tarvydas. Jo fotografijose užfiksuoti - poetas Albinas Žukauskas, anuomet dirbęs redaktoriumi Kino studijoje, dokumentikos klasikas Viktoras Starošas, garso operatorius Kazys Zabulis ir kt.

Kino klubo kovo mėn. ketvirtadienių vakaruose žiūrovai bus kviečiami žiūrėti režisieriaus Vytauto V. Landsbergio dokumentinį filmą “Vanago portretas”, režisieriaus Arturo Jevdokimovo dokumentinį filmą “Second Hand” ( 2019 m. Kinematografininkų sąjungos diplomas už įtaigiai atskleistą šiuolaikinių emigrantų portretą).

Paskutinį kovo mėnesio ketvirtadienį, kovo 26 d. vyks tęstinio ciklo “Moters erdvė: vaizdai ir ištarmės” seansas, kuriame trumpametražius filmus pristatys režisierės Marija Stonytė (“Vienas gyvenimas”), Elena Kairytė (“Mudu abudu”), Gabrielė Urbonaitė (“Paskutinis skambutis”).

Lietuvos kinematografininkų sąjungos veiklą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras, AVAKA.

Kino klubo renginiai yra atviri ir nemokami, jie vyksta ketvirtadieniais, 18 val. Kinematografininkų sąjungoje, adresas: Vasario 16-osios g. 8, durų kodas 25.

 

Nuotraukoje Kazys Zalaulis Fotografija Algirdas Tarvydas

Nuotraukoje Kazys Zalaulis. Algirdro Tarvydo fotografija

Nuotraukoje rezisierius Viktoras Starosas Algirdro Tarvydo fotografija

Nuotraukoje režisierius Viktoras Starošas. Algirdro Tarvydo fotografija

vanago portretas

Filmo Vanago Portretas kadras

Vienas gyvenimas Still01

Filmo Vienas gyvenimas kadras