Anonsas

Kino klube – dokumentinio filmo „Kelionės namo“ peržiūra ir susitikimas su režisiere Ramune Rakauskaite

  • 2019 09 23

Ketvirtadienį, rugsėjo 26 d. Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klubas kviečia į dokumentinio filmo „Kelionės namo“ peržiūrą ir susitikimą su režisiere Ramune Rakauskaite.

„Kelionės namo“– nuotaikinga, dar niekad lietuviškame kine nepasakota istorija apie pirmąsias Amerikos lietuvių patirtis grįžus aplankyti okupuotą tėvynę. Ką jautė ir matė atvykstantys – šiandien jau sunkiai suvokiama bei keista. Karo metais priverstų palikti šalį filmo herojų atmintyje įstrigo romantiški ir net kiek naivūs tėvynės vaizdiniai. Atvykus jų laukė gerokai pasikeitusi realybė, kontrastuojanti su nostalgišku, legendomis apipintu Lietuvos įvaizdžiu. Ši grįžimo namo istorija atskleidžia praėjusios epochos dvasią, dviejų civilizacijų sandūrą ir netikėtas spalvingų herojų patirtis.

Filme prisiminimais dalijasi įvairių kartų lietuviai išeiviai, pasakojimams praturtinti režisierė pasitelkia unikalias, sovietmečių jų filmuotas juostas, nuotraukas. Filmas ne tik pasakoja apie tautiečių nuotykius tuometinėje Lietuvoje, bet ir užsimena apie nevienodą išeivijos požiūrį į šias keliones.

 

Ramune Rakauskaite

 

 Gimtinės ilgesys yra vienodai nusakomas ir kitų šalių žmonėms. Štai latviai, pamatę filmą sakė, kad jie išgyveno lygiai tokią pat istoriją ir kad filmas galėtų būti apie juos. Net archyviniai kadrai, kuriuos filmavo į Latviją atvykę Amerikos latviai, yra panašūs. Tačiau iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad atstumas tikrai keičia patriotiškumo, identiteto suvokimo ir ilgesio lygį. Net ir dabar, kai per parą galime laisvai atsidurti kitame pasaulio krašte ar kasdien kalbėtis su artimaisiais. Na, o mano filmo herojai tegalėjo rašyti laiškus…, - sakė režisierė pokalbyje su žurnaliste Laisve Radzevičiene.

Po seanso Kino klube žiūrovai kviečiami susitikti su režisiere R. Rakauskaite, kuri šįmet šventė ne vieną premjerą. Ji taip pat yra A. Stonio ir K. Briedės filmo „Laiko tiltai“ scenarijaus bendraautorė, Arturo Jevdokimovo filmo „Second Hand“ idėjos bendraautorė. Susitikimas su R. Rakauskaite yra ciklo „Moters erdvė. Vaizdai ir ištarmės“ dalis. Ciklas skirtas moterų kūrybai lietuviškame kine apžvelgti, akcentuoti daugiakryptį, svarų jų indėlį į šalies kino raidą per atkurtos Nepriklausomybės dešimtmečius. 

Kino klubą dalinai remia - Kino centras, Kultūros taryba, AVAKA

 

Kino klubo renginiai yra atviri ir nemokami, jie vyksta kiekvieną ketvirtadienį, 18 val. Kinematografininkų sąjungoje, adresas: Vasario 16-osios g. 8, durų kodas 25.