LIETUVIŲ KINO KALENDORIUS: Rugpjūčio 23-ąją gimė GIEDRĖ BEINORIŪTĖ, kino režisierė, scenaristė.

  • 2021 09 10

Gimė 1976 Vilniuje.

2001 baigė Lietuvos muzikos akademiją (televizijos režisūrą, buvo V. Čibiro ir H. Šablevičiaus mokinė), nuo 2007 čia dėsto, docentė (2013).

2006 su kitais įsteigė studiją „Monoklis“.

Buvo režisieriaus Š. Barto asistentė filmuojant „Septynis nematomus žmones“ (2005), apie filmavimą sukūrė dokumentinį filmą „Vulkanovka. Po didžiojo kino“(2005, Lietuvos kinematografininkų sąjungos specialioji premija „Už atskleistą kino poveikį žmonių gyvenimui“).

Dirbo asistente A. Mateliui kuriant dok. filmą „Prieš parskrendant į Žemę“ (2005).

Sukūrė (ir scenarijaus bei montažo autorė) dokumentinius f.: Troleibusų miestas (2002); Gyveno senelis ir bobutė (2007, Lietuvos kinematografininkų sąjungos premija); Specialistė, Pokalbiai rimtomis temomis (abu 2012).

Sukūrė vaidybinius trumpametr. filmus: Mano vienišos draugės (1997, kursinis darbas); Mama, tėtis, brolis, sesė (1999); Egzistencija (2004).

Gražaus rezonanso susilaukė vidutinės trukmės „Balkonas“ (2008), apdovanotas Sidabrinė gervė. Filmui galima būtų įteikti prizą, kuris, pavyzdžiui, galėtų vadintis „už gerai atskleistą devintojo dešimtmečio atmosferą ir anuometinį žmonių gyvenimą“

Veiksmas plėtojasi nedidelis miestelyje provincijoje. Vienuolikametės Emilijos (Elzbieta Degutytė) kaimynystėje po tėvų skyrybų apsigyvena jos bendraamžis Rolanas (Karolis Savickis) su tėčiu (Irmantas Bačelis).

Tarp vaikų mezgasi ryšys. Tačiau iš drovumo ar baimės atsiverti jie bendrauja tik per sieną, sėdėdami kiekvienas savo balkone arba per rozetę, jungiančią jų butus. Pasirodo, jog Emilijos tėvai (Rolandas Kazlas ir Viktorija Kuodytė) taip pat ties skyrybų riba.

Taip vaikai atranda bendrų temų. Tačiau vos tragiškai nepasibaigęs nelaimingas atsitikimas užkerta Emilijai kelią į balkoną. Tai paskatina vaikus išsiruošti į „tikrą“ pasimatymą.

G. Beinoriūtės filmuose svarbi vaikų tema, būdinga preciziškai kuriama atmosfera, atidumas detalėms.

2018 pagal Lauros Sintijos Černiauskaitės knygą režisierė sukūrė vaidybinę dramą „Kvėpavimas į marmurą“, apdovanotą Lietuvos kinematografininkų sąjungos premija. Tai jausminga istorija apie vyrą ir moterį, atsiskleidžia trilerio siužetui būdingais nutylėjimais ir įtempta atmosfera.

2021 G. Beinoriūtė apdovanota Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premija.

 Gediminas JANKAUSKAS

Andriaus Ufarto/BFL nuotrauka;