Naujiena

Pokalbių-susitikimų ciklas „Šiandienė Lietuvos vizija pro Čiurlionio namų langą“. Pokalbis su režisieriumi A. Stoniu

  • Bernardinai.lt inf.
  • 2018 04 11

Balandžio 17 dieną 18 valandą Čiurlionio namuose Vilniuje įvyks pirmasis susitikimų su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatais ciklo vakaras. Filosofas Nerijus Milerius kalbins kino režisierių Audrių Stonį.

Režisieriaus dokumentiniai filmai yra apdovanoti 19-oje tarptautinių festivalių, jis vienintelis Lietuvoje yra įvertintas Europos kino akademijos „Felix“ apdovanojimu, jo filmų retrospektyvos buvo surengtos Izraelyje, Vokietijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Rusijoje ir Japonijoje. A. Stonys yra labai aktyvus tarptautinio kino judėjimo dalyvis – jis yra Europos kino akademijos tikrasis narys, „European Documentary Network“ narysLeipcigo, Noibrandenburgo, Sienos, San Paulo, Rio de Žaneiro kino festivalių žiuri narys.

Susitikimo metu bus demonstruojamos ištraukos iš A. Stonio dokumentinių filmų, tačiau pagrindinis pokalbio siekis yra pasvarstyti, kokia šiandien dvasinė Lietuvos būklė, kokia kūrėjo vieta ir prasmė taip greitai besikeičiančiame šiandienos pasaulyje, kokia Lietuvos vieta globalinių virsmų akistatoje ir kaip ryškiausi šiandienos menininkai mato žmonijos rytdieną.

1907 metais Mikalojus Konstantinas Čiurlionis galutinai apsisprendė apsigyventi Vilniuje ir visa savo širdimi, veikla, pastangomis įsitraukė į dar vos bundantį lietuvių atgimimo judėjimą, tapdamas vienu iš būsimos Lietuvos dvasinių architektų. Laikotarpį ir to meto vilniečių suvokimą toli pralenkusi menininko kūryba, jo drąsi, bekompromisė asmeninė dvasinė nuostata pakėlė lietuvišką kūrybinę raišką į kitą lygmenį, ne vienam to meto kūrėjui praplėtė matymo perspektyvą, tapo siektina vizija ir suteikė sparnus aukštesniam skrydžiui.

Vos pusę metų gyvenęs Vilniuje, M. K. Čiurlionis sugebėjo įpūsti visam dailininkų, muzikų, kitų kultūrininkų lietuviškajam sambūriui didesnę viltį, nubrėžė ateities Lietuvos viziją. Iki pat šių dienų M. K. Čiurlionio kūryba išlieka viena iš labiausiai Lietuvos idėją ir prasmę atskleidžiančia menine kalba, sujungiančia įvairiausias saviraiškos formas, alsuojančia aukštesnio, dvasingesnio gyvenimo galimybe.

Praėjus šimtui metų nuo didžiosios M. K. Čiurlionio svajonės – Lietuvos – įkūnijimo, Čiurlionio namai kviečia labiausiai pripažintus šiandienos kūrėjus, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus, diskusijose su filosofu N. Mileriumi pasvarstyti, kaip įkūnytoji didžioji M. K. Čiurlionio vizija skamba šiandienos pasaulio simfonijoje.

 

Bernardinai.lt archyvo nuotrauka