Rusijai įvykdžius invaziją, Ukrainos kino kūrėjai ragina solidarizuotis ir įspėja apie pasaulinę grėsmę

  • 2022 03 01

Rusijai įvykdžius invaziją, Ukrainos kino kūrėjai ragina solidarizuotis ir įspėja apie pasaulinę grėsmę

 

Patrick Frater

 

Grupė žymių Ukrainos kino kūrėjų paragino pasaulį prabilti apie grėsmę demokratijai, kurią kelia praėjusį ketvirtadienį Rusijos prezidento Vladimiro Putino vadovaujama invazija į šią Rytų Europos šalį.

 

Atvirą laišką penktadienį išplatino kino kūrėjai, tarp jų Oleh Sentsov (filmo „Rhino“ režisierius), Valentyn Vasyanovich (filmų „Atspindys“ ir „Atlantida“ režisierius), Maryna Er Gorbach (filmo „Klondaikas“ režisierė), Ukrainos kino akademijos ir Odesos tarptautinio kino festivalio vykdomoji direktorė Anna Machukh, Natalia Vorozhbyt (filmo „Blogi keliai“ režisierė), Iryna Tsilyk (filmo „Mėlyna kaip apelsinas Žemė“ režisierė) ir Nariman Aliyev (filmo „Namo“ režisierius).

„Rusija pradėjo plataus masto karą prieš Ukrainą. Dabar mums labiau nei bet kada reikia pagalbos iš tarptautinės bendruomenės ir visų, kas supranta, kad rytoj karas gali būti prie tavo durų. Apie karą Rytų Ukrainoje savo filmuose kalbame jau 8 metus. Jūs juos žiūrėjote festivaliuose. Tačiau tai ne filmas, o mūsų tikrovė. Ir šiandien ši tikrovė pasklido po visą be išimties mūsų šalį“, - teigiama tarptautinei žiniasklaidai išplatintame grupės laiške.

„Ukrainos kinematografininkai kreipiasi į jus siūlydami netylėti, nestovėti nuošalyje ir [imtis] tam tikrų veiksmų, galinčių padėti Ukrainai atkurti taiką“, - teigė kino kūrėjai.

Jie siūlo tarptautinei bendruomenei įsiklausyti į Ukrainos politikų poreikius, taikyti ekonomines sankcijas Rusijai ir, svarbiausia, kovoti informacinį karą. Atrodo, kad taip jie patvirtina posakį, jog „pirmoji bet kokio karo auka yra tiesa“.

„Svarbiausias dalykas, kurį dabar galite padaryti dėl Ukrainos – skaityti ir skleisti patikrintą informaciją apie tai, kas joje vyksta“, - sakė kino kūrėjai. Prie savo laiško jie pridėjo „operatyvios, teisingos informacijos“ apie Rusijos karą prieš Ukrainą sąrašą.

„Kai kalbu apie paramą, turiu omenyje ne tik sankcijas ar kitus mūsų sąjungininkų lyderių veiksmus. Mums taip pat reikia informacinės paramos. Svarbu suprasti, kad V. Putinas pastatė kreivų veidrodžių karalystę, kurioje balta vadinama juoda ir atvirkščiai“, - paaiškino I. Tsilyk.

Vorožbyt smulkiai papasakojo apie savo šeimos veiklą, tiek kasdienę, tiek ypatingą, ir apie tai, jog pati negalėjo patikėti, kai Rusijos tankai artėjo prie sostinės Kijevo. „Į rūsį nusinešėme kėdžių, žvakių ir vandens. Leidau dukrai keiktis, nes ji buvo išsigandusi. Mano buvęs vyras įstojo į kariuomenę, - rašė ji. - Gyvename Europos centre, XXI amžiuje, Ukrainoje. Mūsų artimiausi kaimynai yra Lenkija, Vengrija, Slovakija, Baltijos šalys, Rumunija. Netoli Vokietija, Prancūzija, Italija ir t. t. – ten [galime] nuvažiuoti automobiliu. Tai ne tik mūsų karas.“

„Jis turės įtakos kiekvienam europiečiui. Jis gali sunaikinti mūsų pasaulį. Dabar labai reikalingas jūsų dalyvavimas, parama ir pagalba. Taip pat ir jūsų kalbos, protestai, pinigai, ginklai, sankcijos. Raginu pasaulį susivienyti prieš Putino Rusiją“.

 

Nuoroda: https://variety.com/2022/film/global/ukraine-filmmakers-global-threat-invasion-1235190068/?fbclid=IwAR2ihzAXpowDh-I-mO5l6TXZLoHkSCW9KOYuyoXShocqeUDiT82j91EYhkY