SCANORAMA smerkia Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą

  • 2022 03 02

Mieli bičiuliai,

 

Reikšdama pagarbą demokratinėms ir humanistinėms vertybėms, dvidešimt metų formuojančioms festivalio veiklos kryptį, Europos šalių kino forumas SCANORAMA smerkia Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą ir grubius žmogaus teisių pažeidimus, vykdomus prieš jos gyventojus.

 

Palaikome Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį ir jo vyriausybę. Prezidente, Jūs visam pasauliui įrodėte, kad herojai nėra tik simboliniai filmų veikėjai.

 

Kviečiame nutraukti bendradarbiavimą su Rusijos ir Baltarusijos kino gamybos ir platinimo kompanijomis, nešančiomis finansinį pelną dabartiniam šalies režimui ir jį palaikantiems juridiniams bei fiziniams asmenims. Prieš įsiplieskiant karui Ukrainoje, šiuo pagrindu atsisakėme pasiūlymo bendradarbiauti su Rusijos kino festivaliu (Russian Film Festival) ir surengti jų filmų programą SCANORAMOJE.

 

Palaikome kino menininkus, atvirai kritikuojančius totalitarines valdymo formas ir oficialiuosius Rusijos bei Baltarusijos režimus – jų kūriniams ir asmenybėms skyrėme didelį dėmesį kiekvienų metų festivalio programoje ir pažadame stiprinti šią tradiciją.

 

Palaikome rusų ir balatarusų kino menininkus, atvirai oponuojančius oficialiesiems savo šalių ir jų prezidentų Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos – režimams. Todėl priėmėme sprendimą skirtingose Lietuvos namų kino platformose palikti du mūsų platinamus rusų filmus – Andrejaus Zvyagintsevo „Nemeilę“ ir Kantemiro Balagovo „Ilgšę“. Jų režisieriai atvirai kritikuoja savo šalies režimą, o minėtuose kūriniuose reflektuoja jo formavimosi procesus ir padarinius. Manome, kad tokių kūrinių sklaida rusų kalba prisideda prie rusakalbių Lietuvos gyventojų politinio sąmoningėjimo didinimo. Pajamas, gautas už šių filmų rodymą, skirsime nevyriausybinei organizacijai „Blue / Yellow“, remiančiai Ukrainos gynybos pajėgas.

 

Palaikome pagarbą žmogaus orumui, nepriklausomai nuo jo tautybės, todėl raginame susilaikyti nuo karo išprovokuotų emocijų ir agresijos prieš rusakalbius Lietuvos ir kitų šalių gyventojus – pagal galimybes skleiskite jiems patikrintą informaciją apie padėtį Ukrainoje.    

 

Kviečiame užkirsti kelią informaciniam karui ir sekti patikimas naujienas, publikuojamas Lietuvos viešojo transliuotojo LRT bei oficialiuose Ukrainos naujienų kanaluose, vyriausybės ir kariuomenės socialinių tinklų paskyrose. Lietuvių kalba patikimas Ukrainos naujienų santraukas rengia Linas Kojala, Marius Burokas ir Domantas Razauskas.

 

Pajamas, gautas už taikos metu devyniuose Lietuvos miestuose pradėtą mūsų platinamų filmų ir juos lydinčių kultūrinių renginių programą „Kino pasimatymų savaitė“, skirsime nevyriausybinei organizacijai „Blue / Yellow“, remiančiai Ukrainos gynybos pajėgas – gyvename viltimi, kad artimiausiu metu Ukrainos gyventojai galės grįžti į kasdienybę, kurioje gyvi susitikimai vyks ne karo nusikaltėlių siaubiamuose miestuose ir slėptuvėse, o gyvenimui ir demokratinėms vertybėms atviroje šalyje.

 

Gražina Arlickaitė ir Europos šalių kino forumas SCANORAMA