2023 kovo 10, Penktadienis

Oslo kino festivalyje geriausia dokumentine juosta pripažintas filmas „Ayena“ - bendras Indijos, Lietuvos ir Pietų Korėjos kūrinys

 

Filmas „Ayena“ (hindi kalba šis žodis reiškia veidrodį) Oslo kino festivalyje paskelbtas geriausiu dokumentiniu filmu. Tai Arūno Matelio ir Algimantės Matelienės (studija “Nominum”) koprodiusuotas pirmas Lietuvos bendros gamybos filmas su Indija (prodiuseris ir režisierius Siddhant Sarin, TechFilms) ir Pietų Korėja (prodiuserė Sarah Kang, Seesaw Pictures), kuris pastaruosius metus keliaudamas po žymiausius tarptautinius dokumentikos festivalius Amerikoje, Europoje, Azijoje, sulaukia didžiulio žiūrovų, profesionalų bei žiuri komisijų dėmesio. Tai jau penktas filmo tarptautinis apodvanojimas, tarp kurių ir Bankoko tarptautinio festivalio prizas - „Geriausias Azijos dokumentinis filmas“. 

„Tai labai džiugi žinia, nes kiekvienas pripažinimas yra galimybė filmui dar garsiau kalbėti apie tai, kas svarbu filmo kūrėjams. Ir būti išgirstiems. Tai dar didesnė galimybė apginti tokias moteris, kaip mūsų filmo herojės, nuo beprotiško smurto. Tuo pačiu, ir galimybė per mūsų filmo herojų likimus, moterims  suteikti vilties ir pasitikėjimos savimi. Labai džiaugiuosi ir dėl bičiulio Siddhant, kurio laukė toks sunkus kelias į šį filmą. Begalinis režisieriaus pasiaukojimas bei subtiliu ir atidžiu stebėjimu grįstas filmas dabar įtaigiai  skamba pasaulyje, atnešdamas pripažinimą ir jam“ –  filmo prodiuseris A. Matelis.

 „Toks įvertinimas suteikia tikėjimą, jog mūsų filmas „Ayena“ gali pasiekti plačią žiūrovų auditoriją. Filmas padarė įtaką visame pasaulyje. Man, kaip nepriklausomam kino kūrėjui, tai yra didelė paskata. Popandeminiame pasaulyje ši kelionė man tapo mokymosi procesu, o filmui “Ayena” nelengva užduotimi, kad atrastų savo vietą kino festivaliuose– mintimis dalijosi filmo režisierius Siddhant Sarin.

 

Pagrindinės sukrečiančių „Ayena“ likimų herojės yra indės Ritu ir Faraha, išgyvenusios artimųjų smurtą – šių moterų veidai buvo apipilti rūgštimi ir nepagydomai sužaloti. Pasak režisieriaus, tokia smurto forma labai dažna Indijoje, Bangladeše, Pakistane, o nusikaltimų tikslas yra atimti iš moters jos tapatybę, užkirsti jos teisę į pilnavertį tolimesnį gyvenimą. Nepasisant to, kad „Ayena“ herojės išgyvena aplinkinių atstūmimą, vėliau jos tampa panašaus likimo moterų teisių gynėjomis, padeda kitoms suluošintoms moterims. „Ayena“ - tai kalbėjimas moterų vardu apie aukos statuso atmetimą ir herojų pasiryžimą pradėti gyventi iš naujo.

Filmo kūrime dalyvavo kompozitorius Gintaras Sodeika, spalvų dizaineris Tomas Rugys Rugevičius, dainininkė Aldegunda,  „MAMA Studios“ ir kiti.

Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras, Azijos kino fondas, „Doc Edge“, tarptautinio kino festivalio YES fondas, Korėjos EIDF fondas, Pietų Korėjos Busano tarptautinis kino festivalis.

„Ayenos“ premjera Lietuvoje įvyko 2022 m. Vilniaus festivalyje „Kino Pavasaris“, o nuo šių metų balandžio mėnesio jis bus rodomas internetinėse filmų platformose Lietuvoje.

 

 

Organizacijos veiklą finansuoja
Kiti partneriai

Please publish modules in offcanvas position.